צילום: מנהרות הכרמל

מנהרות הכרמל - כרמלטון

מנהרות הכרמל מהוות מערכת כבישי אגרה - במרחב מטרופוליני - ראשונה מסוגה בישראל, המשלבת מערך תשתיות מורכב עם טכנולוגיה מתקדמת. המנהרות משמשות כמערכת תנועה תת-קרקעית, המהווה חלופה מהירה ונוחה לנהגים ומקצרות באופן משמעותי את זמן הנסיעה בין הכניסות לחיפה – מחלף חיפה דרום (חוף הכרמל) ממערב ומחלף הקריות (צומת הצ'ק פוסט) ממזרח, העומד בשעות העומס על כחצי שעה. בכך, מקלות המנהרות על הכניסה והיציאה ממטרופולין חיפה, מקצרות את זמן הנסיעה בין שכונות המגורים לבין אזורי התעסוקה, המסחר והבילוי, מדללות את התנועה בעורקי התחבורה העירוניים הראשיים ומשפרות את הגישה לעורקי התחבורה הבינעירוניים.

הפרויקט הוקם במתכונת BOT לתכנון, מימון, הקמה, תפעול ואחזקה של שתי מנהרות תת קרקעיות, החוצות את רכס הכרמל ממערב למזרח וממזרח למערב והמופעלות ככבישי אגרה.

המחלף נמצא מעל נחל גיבורים, כשמסביבו ממוקמות שכונות המגורים של הכרמל ונווה שאנן, שגם אותן משמש המיזם כדי להגיע לאזורי התעשייה מסחר ובילוי במזרח ולאזורי תעשיה, קיט ונופש במערב.

בעל הזיכיון אשר נבחר במכרז הוא קבוצת כרמלטון בע"מ. בעלי מניותיו הם שיכון ובינוי בע"מ וקבוצת אלייד החזקות בע"מ. הסכם הזיכיון בין בעל הזיכיון לבין ממשלת ישראל נחתם בשנת 1999 ובחודש דצמבר 2006 הסתיים שלב הסגירה הפיננסית של הפרויקט. סמוך למועד זה החלה ההקמה, כאשר הבנייה הסתיימה בסוף חודש נובמבר 2010, כחמישה חודשים לפני המועד המתוכנן.

מנהרות הכרמל נפתחו לתנועה ביום 31.11.10.

הזיכיון הוא לתקופה של 35 שנה (עד יולי 2040), במהלכה מתפעלת קבוצת כרמלטון בע"מ את המנהרות ככביש אגרה, באמצעות החברה המפעילה - "נתיבי הכרמל".

מחיר האגרה המירבי לגבייה על ידי בעל הזיכיון ומנגנוני עדכונו, נקבעו בהסכם הזיכיון. 
ניתן לשלם במזומן בכניסה למנהרה, או ברישום מראש – כמנוי.

המחיר אחיד לנסיעה מצ'ק פוסט לרופין ומרופין לחוף הכרמל ועומד על סך של 9.94 ₪ לקטע (7.01 ש"ח למנוי). המחיר זהה, כמובן, גם לנסיעה חזרה.

  • המחיר לאוטובוס (רכב ציבורי) לכל קטע - פי 3 ממחיר לרכב פרטי.
  • המחיר למשאית (רכב כבד) לכל קטע - פי 5 ממחיר לרכב פרטי.
  • בשעות שפל, ניתנת הנחה משמעותית לרכב כבד - פי 3.5 ממחיר לרכב פרטי (במקום פי 5).

המנהרות במספרים

אורך התוואי הכולל של מנהרות הכרמל - 6,200 מטר
אורך מקטע מחלף חיפה דרום - מחלף נוה שאנן - 3,200 מטר
אורך מקטע מחלף נוה שאנן - מחלף הקריות - 1,650 מטר
גובה המנהרה - 6.5 מטרים
רוחב המנהרה - 10 מטרים
במסגרת הפרויקט נבנו - 8 גשרים.

זכיין

קבוצת כרמלטון בע"מ

טל׳ 5424*